Ματσάρα σε πραγματικό Εβρίτικο ντέρμπι με νικητή τον Εθνικό….

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα στο κλειστό γήπεδο της Ορεστιάδας ο Εθνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-3 από τον Α.Ο.Ο  για το πρωτάθλημα της Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ και με αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τη λήξη του , κέρδισε αυτός που έκανε τα λιγότερα λάθη στο πέμπτο σετ .
Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μπηκε στο πρώτο σετ με κακή υποδοχή ενώ η Ορεστιάδα με δύναμη και ενθουσιασμό κατάφερε να το πάρει με άνεση 25-16
Στο δεύτερο ο Εθνικός αντέδρασε και διορθώνοντας τα λάθη του , ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 με 19-25.
Από το 3ο σετ ξεκίνησε το συναρπαστικό ματς με τις δυο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ ποιότητας , το σετε κέρδισε ο Εθνικός με 2-6.
Πολύ καλό και το 4ο σετ που κέρδισε η Ορσετιάδα με 25-20 εκμεταλλευόμενη τον εκνευρισμό των παικτών του Θανάση Μουστακίδη μετα από κάποιο σημειο του σετ
Στο Τάι -Μπρέικ έγινε ένα πραγματικό θρίλερ με το σκορ να πηγαίνει στον πόντο και να το κερδίζει τελικά ο Εθνικός με 18-20 .
Τα σετ: 2-3 (25-16, 19-25, 24-26, 25-20, 18-20) σε 124΄
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 11 (8/15 ρπ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 20 (12/18 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (12/41 επ, 1 μπλοκ,  69% υπ -46% άριστες), Ριζόπουλος 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ -55% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ – 46% άριστες) Αντωνιάδης (λ),
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/4 επ, 57% υπ, 29% άριστες), Φόγερ 12 (8/23 επ, 3 άσσους, 1 μπλοκ, 70% υπ -62% άριστες), Σούλιαγκιτς 31 (28/55 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (6/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Κιόσης 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ -47% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 16 (16/30 επ, 61% υπ – 43% άριστες), Βλαχόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)