Η Ορεστιάδα επέστρεψε στη volleyleague με νίκη 3-2 επί της Κιφησιάς

Με νίκη επέστρεψε η Ορεστιάδα στην μεγάλη κατηγορία έχοντας κατά περιόδους καλή εμφάνιση απέναντι στην τρίτη του περσινού πρωταθλήματος Κηφισιά παίρνοντας στο τέλος τους δύο πρώτους πόντους της σεζόν με 3-2.
 Ξεκίνημα στον αγώνα με την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα να έχει τον πρώτο λόγο μέχρι και το 4-3 όπου κάποια λάθη από πλευράς πρασίνων επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν κάποιους εύκολους πόντους και να πάνε πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8, στη συνέχεια οι πράσινοι μειώνοντας τα λάθη τους κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 10-10 και να κάνουν το 11-10 στην συνέχεια. Βελτιώνοντας μπλοκ και σερβίς η ομάδα του κυρίου Δεληκώστα κατάφερε να κάνει το 15-11. Στο ίδιο τέμπο οι πράσινοι ανέβασαν τη διαφορά στο 18-14 βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η ομάδα του κυρίου Αρσενιάδη κατάφερε όμως να αντιδράσει και με βελτίωση σε άμυνα και επίθεση μείωσε σε 18-16 και 19-18 αντίστοιχα πιέζοντας την Ορεστιάδα με την οποία όμως να μην χάνει την ροή της και να πηγαίνει στο τέλος του σετ με 25-23.
 Στο δεύτερο σετ η ομάδα του κυρίου Δεληκώστα έχοντας μαζί της και την ψυχολογία του πρώτου σετ μπήκε δυνατά και έκανε μια διαφορά της τάξεως των τριών πόντων μέχρι το 6-3, για να έρθει η αντίδραση των γαλανόλευκων μειώνοντας σε 6-5, αλλά με την ομάδα του κυρίου Δεληκώστα να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο και να φτάνει πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6, μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύομενοι τα λάθη της Ορεστιάδας πήραν κεφάλι στο σκορ με 9-10 και 11-12 αντίστοιχα, τα λάθη για την ομάδα του κυρίου Δεληκώστα συνεχίστηκαν και έδωσαν την ευκαιρία στην Κηφισιά να πάρει κεφάλι δύο πόντων στο σετ, και βελτιώνοντας το μπλόκ της να κάνει το 17-20, δύο λάθη της Κηφισιάς και μια καλή επίθεση από πλευράς Ορεστιάδας έφεραν το 20-20 στη συνέχεια, για να έρθει η προσπέραση της Ορεστιάδας με λάθη σε επιθέσεις της Κηφισιάς και με τον κόσμο στο πλευρό της η ομάδα του κυρίου Δεληκώστα κατάφερε να πάρει και το δεύτερο σετ με 25-23 κάνοντας το 2-0 σετ.
Στο τρίτο σετ η ομάδα του κυρίου Αρσενιάδη ευτύχησε να κάνει το 0-5 στην αρχή του σετ εκμεταλεύομενη τα λάθη και πάλι της Ορεστιάδας καθώς και την κόκκινη κάρτα που έδειξε ο κύριος Ιωαννίδης στους πράσινους, η Κηφιριά συνέχιζε στον αντίποδα να ρολάρει με τους πράσινους να μειώνουν σταδιακά κάνοντας το 6-11 και το 9-12 στη συνέχεια με τον Δημήτρη Ριζόπουλο να παίρνει άσσο από το σερβις και στην συνέχεια να δίνει την ευκαιρία στον Λούνα ως τρέιλερ να τελειώσει άλλη μια φάση, η φιλοξενούμενοι όμως έχοντας την διαφορά ασφαλείας κράτησε την ψυχολογία και έφτασε στο 10-17, για να έρθει η αντίδραση από την Ορεστιάδα φτάνοντας το σκορ στο 19-24  ωστόσο η Κηφισιά με την συνολική της καλή παρουσία κυρίως σε επίθεση και υποδοχή κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ με μειώνοντας σε 2-1 σετ.
Στο τέταρτο σετ και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με το σκορ να πηγαίνει πόντο – πόντο, για έρθει και πάλι η ομάδα των βορίων προαστίων με καλές επιθέσεις να πάρει μια διαφορά τριών(6-9) πόντων μέχρι να ξανά μαζευτεί από τους πράσινους στο 8-9 και 12-13 όπου στη συνέχεια ήρθε και η ισοφάριση στο 14-14, ωστόσο η ομάδα του κυρίου Αρσενιάδη και πάλι εκμεταλεύομενη τα λάθη των πρασίνων πήρε και το τέταρτο σετ με 21-25.
Στο τάι πρέικ και πάλι οι δύο ομάδες δεν άφησαν η μια την άλλη να πάρει κάποια διαφορά μέχρι το 8-6 της Ορεστιάδας με τους ακρίτες να βελτιώνουν μπλοκ και άμυνα και να παίρνουν διαφορά δύο πόντων, και να φτάνουν ως το τέλος του σετ και με την πολύτιμη βοήθεια του Διαμαντίδη που ήρθε απ τον πάγκο να παίρνουν την πρώτη νίκη στη Volleyleague με 15-11 και 3-2 σετ.
 Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τζεπκινλής. Παρατηρητής: Σαρδάνης. Διαιτητές: Σταματόπουλος, Μουτζούρης. Γραμματεία: Βενετίδης
Α.Ο.Ορεστιάδας – Α.Ο Κηφισιάς 3-2(25-23,25-23,19-25,21-25,15-11)
Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ(Δεληκώστας):Δημητριάδης, Ριζόπουλος, Γκιγκέρμε, Ποτολίδης, Λούνα, Τόμσον και Κων/νίδης(Λ)/Βλασακίδης(Λ), Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης, Μανν
Α.Ο ΚΗΦΙΣΙΑΣ(Αρδενιάδης):Ferrera, Austin, Παπαγγελόπουλος, Jovanovic, Μαντέκας, Σουλτανόπουλος, Κυπριανός, Ταμπουρατζής(Λ)