Βραζιλία - Ολλανδία στον μικρό τελικό!!

Η Ολλανδία νίκησε 3-0 τη Βραζιλία στον μικρό τελικό και κατέκτησε την τρίτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Βραζιλία υπέστη ακόμη μία ταπείνωση στην έδρα της. Αυτή τη φορά από την Ολλανδία που με το εύκολο 3-0 κατέκτησε την τρίτη θέση στο Μουντιάλ. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν στα πρώτα 17 λεπτά. Αρχικά με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φαν Πέρσι (πέναλτι που κέρδισε ο Ρόμπεν) στο 3ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Μπλιντ στο 17'.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τέλος του αγώνα ο Βαϊνάλντουμ, ο οποίος έγραψε το 3-0 για τις «τουλίπες» που πήραν την τιμητική τρίτη θέση.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Μάικον, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαξουέλ, Παουλίνιο, Λουίζ Γκουστάβο (46' Φερναντίνιο), Οσκάρ, Ραμίρες, Ουίλιαν, Νεϊμάρ, Ζο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (5-3-2): Σίλεσεν (93' Φορμ), Κάιτ, Ντε Φράι, Φλάαρ, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Βαϊνάλντουμ, Κλάζι, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι.