Τρίτωσε....το καλό για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης!

Νίκησε στην Πολίχνη με 3-0 την Νίκη Αιγινίου

Η εντυπωσιακή πορεία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στην Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013 συνεχίζεται, με την ομάδα του Θανάση Μουστακίδη να  πανηγυρίζει το τρίτο της τρίποντο σε ισάριθμα παιχνίδια επικρατώντας στο ουδέτερο κλειστό της Πολίχνης Θεσσαλονίκης με 3-0 της Νίκης Αιγινίου.

Παρουσία φιλάθλων και των δύο ομάδων, η Νίκη ξεκινούσε δυνατά σε όλα τα σετ (κι ιδιαίτερα στο β'), αλλά ο εξαιρετικά σοβαρός και ψύχραιμος Εθνικός με υπομονή γυρνούσε το σκορ.

Ο Ιβάν Ράιτς ήταν αυτός που έκανε και την ουσιαστική διαφορά (25/36 επιθέσεις με ένα μόλις λάθος) με τον Εθνικό να έχει 51% στην επίθεση και το Αιγίνιο 39% αντιστοίχως, αλλά και 13 μπλοκ έναντι 8.

Οι γηπεδούχοι πάντως στο β' σετ έδειξαν ικανοί να απειλήσουν τον Εθνικό, αφού προηγήθηκαν με 16-12, ωστόσο τα φλοτ σέρβις του Ανέστη Δαλακούραέφεραν τα πάνω κάτω (18-17, 18-21) και με συνολικό σερί 4-13 οι Θρακιώτες το κατέκτησαν.
Τα σετ: 19-25, 20-25, 20-25
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 2 (2/9 επ., 71% υπ. - 36% άριστες), Μακλάχλιν 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 46% άριστες), Γάτσης 9 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Ντάμποβις 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 14 (11/30 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ποτολίδης 2 (2/7 επ.), Εφραιμίδης -λ (69% υπ. - 50% άριστες) / Γεωργόπουλος Β. 3 (3/12 επ.), Αναστασιάδης 2, Γκορίδης, Παράσογλου, Γεωργόπουλος Α..
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 27 (25/36 επ., 2 μπλοκ), Γραμματικάκης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Κόβατς 8 (5/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 10 (6/17 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 36% άριστες), Κουμεντάκης 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες), Μίτρεφ -λ (50% υπ. - 44% άριστες) / Βλαχοπουλος.