Μεγάλη νίκη του Εθνικού επί της Λαμίας με 3-0 σετ

Μετά από δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες στο τάι μπρέικ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πανηγύρισε μία νίκη στο γήπεδο του, επικρατώντας με 3-0 της Λαμίας.
Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό της Αλεξανδρούπολης, η Λαμία στα δύο πρώτα σετ ήταν αυτή που ξεκινούσε καλύτερα αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια έχοντας προβλήματα στην επίθεση.
Ο Εθνικός στο 1ο σετ βρέθηκε να χάνει με 5-8, αλλά προσπέρασε 18-14 και παρόλο που η Λαμία μείωσε στον πόντο δύο φορές (21-20, 24-23) ο Γκονζάλες τελείωσε το σετ...»

Στο 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 5-10, αλλά και πάλι ο Εθνικός κάλυψε τη διαφορά (15-14) για να φτάσουμε στο 22-22, που έγινε 25-22 με μπλοκ του Κόβατς, κόντρα του Γκονζάλες και άουτ του Ανάγνου.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 10-10 που μετατράπηκε σε 17-11 κι εκεί όλα κρίθηκαν, με τον 17χρονο Γιάννη Καβαρατζή να βάζει τη δική του πινελιά στο ματς, αφού με δική του επίθεση τελείωσε ο αγώνας.

MVP του αγώνα ο ακραίος του Εθνικού Ανέστης Δαλακούρας που πραγματοποίησε μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση, αφού στην αναμέτρηση με την Λαμία είχε 10 πόντους με 9/14 επιθέσεις, ένα μπλοκ και 78% υποδοχή με 65% άριστες σε 25 υποδοχές.

«Πήραμε μια πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη, αλλά το τελικό σκορ είναι και μια ψυχολογική ένεση που θα μας βοηθήσει να πάμε με άλλον αέρα στο πρώτο ματς της επόμενης χρονιάς με τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα», είπε ο Γιάννης Ανδρεάδης και συμπλήρωσε: «Το 2011 ήταν μια απολύτως πετυχημένη χρονιά για τον Εθνικό και κλείνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού η ομάδα εξακολουθεί να προωθεί δικά της παιδιά και είναι ψηλά στη βαθμολογία».

Από την πλευρά του ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Δεν τίθεται ερώτημα για το πόσο μας έλειψε και μας έχει επηρεάσει γενικά η απουσία του Τσούροβιτς, αλλά σήμερα στα δύο πρώτα σετ πληρώσαμε τα χαμηλά ποσοστά που είχαμε στην επίθεση. Ενώ αντιμετωπίσαμε καλά τον Εθνικό σε άμυνα και μπλοκ, μας στοίχισε η δική μας κακή μέρα στην επίθεση».

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-16

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Κόβατς 10 (4/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλες 23 (17/30 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 65% άριστες), Κουμεντάκης 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 50% άριστες), Μίτρεφ -λ (90% υπ. - 70% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1, Καβαρατζής, Γραμματικάκης 1.

Γ.Σ. Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 13 (12/27 επ., 69% υπ. - 50% άριστες), Κόβακς 8 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Παντακίδης 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ανάγνου 6 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Σιμεούνοβιτς 8 (8/20 επ., 92% υπ. - 62% άριστες), Γκαράς -λ (57% υπ. - 52% άριστες) / Βλαχόπουλος, Τσούροβιτς, Σφενδυλάκης.