Έχασε 3-1 από τον Παναθηναϊκό ο Εθνικός και θέλει μόνο νίκη με το Φοίνικα Σύρου για να είναι στην τετράδα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ και πέρασε μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας Volleyleague ΟΠΑΠ ανοίγοντας τον δρόμο για την είσοδο του στην πρώτη 4αδα των πλέι οφ που οδηγεί στα ημιτελικά.
Οι «πράσινοι» υπό προϋποθέσεις μπορούν να προκριθούν στα ημιτελικά και με ήττα στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Για να είναι 100% σίγουροι θα χρειαστούν έναν βαθμό από τον δικέφαλο καθώς ο Εθνικός και Φοίνικας θα μονομαχήσουν στον Έβρο. Η Κηφισιά έχασε κάθε ελπίδα για είσοδο στην 4αδα μετά την ήττα με 3-0 από τον ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός σε ισοβαθμία είτε με τον Φοίνικα, είτε με τον Εθνικό έχουν μειονέκτημα.
Ο Εθνικός παρά την ήττα του, με το σετ που κατέκτησε απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Παναθηναϊκό καθώς στον Α΄γύρο είχε νικήσει με 3-0 σετ.
Με την ώθηση του κόσμου που γέμισε την Κυψέλη και τη ψυχολογία στο ζενίθ, οι "πράσινοι" ακολούθησαν την τακτική του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, μπλόκαραν τον Άντρις και με αποτελεσματικές επιθέσεις έκαναν το 8-3. Ο Εθνικός αντέδρασε με πίεση από το σερβίς (10-8, 11-10) αλλά και πάλι ο ΠΑΟ έφτασε πρώτο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12. Οι Ακρίτες με δύο συνεχόμενους άσους του Κασαμπαλή μείωσαν στον πόντο 16-15 αλλά και πάλι το Τριφύλλι πάτησε γκάζι για το 21- 15 τρέχοντας ένα σερι 5-0. Ο Μπέλος τέλειωσε το σετ με 25-18 (1-0).
Στο 2ο σετ, ο Παναθηναϊκός έκανε γρήγορα το 10-3 και 14-9 με τον Μπέλο στο μπλοκ να πηγαίνει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-10. Οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας, ο Εθνικός μείωσε σε 22-18 αλλά δεν είχε συνέχεια και έγινε το 2-0  με 25-19.
Στο 3ο σετ ο Εθνικός αντέδρασε, πίεσε και κατάφερε με τους Άντριτς και Ανέστη Δαλακούρα να προηγηθεί με 3-8 και 4-9. Ο Παναθηναϊκός με τον Κουκ και τον Πρωτοψάλτη μείωσε στο 7-9, ωστόσο οι Θρακιώτες ξέφυγαν πάλι 7-11 και στο β' τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά με 12-16. Το Τριφύλλι μείωσε με Κουκ σε 17-18, ενώ ο Στιβαχτής σε 18-19, όμως Εθνικός κατάφερνε να είναι μπροστά (18-21) και στο τέλος με 20-25 μείωσε σε 2-1.
Στο 4ο σετ, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυναμικά με 4-1 και 8-5 απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα. Οι «πράσινοι» με τον Μπέλο και τον Κουκ έκαναν το 13-10 και με τον Πρωτοψάλτη το 14-10 που έβαλε φωτιά στη Κυψέλη. Η διαφορά άνοιξε σε 19-13 και να αρχίσουν οι πανηγυρισμοί για το τρίποντο που ήρθε με το 25-18.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Κουτσούλας
Διακύμανση
1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-25, 25-18
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-16, 25-19
3ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-18
Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-18)
* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιάλων. Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-18)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κουκ 16 (14/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 77% υπ - 47% άριστες), Πρωτοψάλτης 25 (22/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 88% υπ - 56% άριστες), Χόι 14 (10/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πανταλέων 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Μπέλος 10 (10/16 επ) / Πολυχρονιάδης (λ, 42% υπ -32% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ - 21% άριστες), Μίχαλι 8 (7/10 επ 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/1 επ, 3 άσσοι), Κιόσσης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 18 (17/30 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ - 19% άριστες), Άντριτς 15 (14/33 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 55% υπ), Παπάζογλου 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ).
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ήταν μεγάλο ντέρμπι. Αντιδράσαμε πολύ καλά στα πρώτα σετ. Μετά άλλαξε τακτική ο Εθνικός και από εκεί και πέρα το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Νικήσαμε όμως και τέλος καλό, όλα καλά. Έχουμε πει ότι όλα θα παιχτούν την τελευταία αγωνιστική και αυτό θα γίνει».
Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε: «Είναι η πρώτη φορά που παίξαμε ένα κρίσιμο παιχνίδι σαν φαβορί, κάτι που διαχειριστήκαμε καλά. Αυτό το αποτέλεσμα μας δίνει ένα προβάδισμα και μας κάνει φαβορί για την τετράδα, αλλά έχουμε μπροστά μας τον πιο δύσκολο αγώνα που θα μπορούσαμε να έχουμε. Αν καταφέρουμε την 4αδα θα κάνουμε υπερβαση».
Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Δεν σταθήκαμε όπως έπρεπε απέναντι στον Παναθηναϊκό που έδειξε να θέλει πιο πολύ τη νίκη. Πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε καταστάσεις. Ξέραμε πως ο αγώνας με τον Φοίνικα θα είναι σαν τελικός. Πάμε για τη νίκη ώστε να μπούμε στην 4αδα».
Ο ακραίος του Εθνικού, Αντέστης Δαλακούρας είπε: «Δεν μπήκαμε στον αγώνα, όσο καλά θα θέλαμε. Στα δύο πρώτα σετ, βρεθήκαμε πίσω και κυνηγούσαμε τον Παναθηναϊκό. Μετά το τρίτο σετ, πιστέψαμε στην ανατροπη, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλό παιχνίδι. Τότε δεν έχουμε άλλη επιλογή. Παίζουμε στην έδρα μας με τον Φοίνικα Σύρου και πρέπει να νικήσουμε για να μπούμε στην 4αδα».